Turkcell Superonline Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Yeni Teknolojiler
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Superonline ADSL

Elektrik prizinden internet hizmeti!

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
indirfilmler Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 22-Ekim-08
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı indirfilmler Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Elektrik prizinden internet hizmeti!
    Gönderim Zamanı: 22-Ekim-08 Saat 10:11


Elektrik prizinden internet hizmeti!
Elektrik prizinden ADSL’e rakip internet bağlantısı geliyor..
Türkiye'de saniyede ortalama 60-70 megabit arasında olan veri iletişimini elektrik kabloları ile 200 megabite çıkaran Erbay Telekom, İstanbul ve Ankara'da pilot uygulamasını yaptığı hizmeti, 2 yıl içinde ülke geneline yaymayı hedefliyor.

Erbay Telekom'un Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Erkoç, elektrik prizinden internete bağlanmayı sağlayan sistemin, halen telefon kabloları üzerinden yapılan genişbant (ADSL) internet erişim şebekelerine ciddi bir alternatif olacağını söyledi.

Elektrik üzerinden internet erişiminde dünya pazarının yarısını elinde bulunduran Kanadalı Corinex'in Türkiye'deki ortağı olduklarını anlatan Erkoç, Türkiye'deki internet penetrasyonuna hareket getirmesi beklenen sistemin üzerinde 7 aydır çalıştıklarını anlattı. Erkoç, "Genişbant erişimi Türkiye'nin her tarafında yok. Ancak, elektrik hattı her yere gidebildiği için, bizim sistemimiz iyi bir alternatif oluşturuyor" diye konuştu.

PRİZDEN İNTERNETE ERİŞİM

Dünyada geniş kapsamda uygulanmasına karşın, Türkiye'de çok bilinmeyen bir sistem getirdiklerini ifade eden Erkoç, sistemin işleyişini şöyle anlattı: "Bu işlerde iki türlü gruba çalışıyoruz. Birincisi, çoğunlukla ev şebekeleri olan alçak gerilim grupları. 15-16 katlı bir binanın altına ağ geçit koyuyoruz. Bunun arkasına da herhangi bir tedarikçiden geniş bant internet veriyoruz. Sonra elektrik hatlarına bağlanıyoruz. Dolayısıyla internet de tüm binanın elektrik hatlarına veriliyor. Tüm bu sinyalleri çekebilmek için adaptör verilebiliyor. Daire sahibi de istediği prizden internet kullanabiliyor. Ayrı bir müracaat ve hat da gerektirmiyor. Apartmanın tüm üyeleri aynı modem aracılığıyla interneti kullanabiliyor. İşin mantığı elektrik hattı ile ağ oluşturarak modem ve aylık internet masrafını sıfırlamaya dayanıyor. İkincisi ise, elektrik dağıtım firmalarına yönelik çalışmamız. Firmalar, sistem sayesinde merkezden kumanda ile çalışıyor ve elektrik açma kapama düğmeleri buradan kontrol ediliyor. Yani tek tek sayaç okumak zorunda kalınmıyor. Şebekeleri uzaktan önçerek kontrol edebiliyorlar. Dolayısıyla kaçak elektriği de engellemiş oluyor."

MALİYETLERİ DÜŞÜRECEK

Bu alanda dünya liderliğini elinde bulunduran Corinex'in 2001'den bu yana distribitörlüğünü yürüttüklerini belirten Erkoç, "Bizim orta gerilimli bina çözümlerinde rakibimiz yok. Bir prizden bir prize iletişime yönelik Uzakdoğu firmaları var" dedi.

Sistemle elektrik hattı kaliteli olduğu müddetçe internet performansında herhangi bir sorun olmayacağının altını çizen Erkoç, "Kemerburgaz Beyaz Konakları'nda test amaçlı sistemi kurduk. TOKİ'nin Halkalı'da 11 katlı bir binası sistemle çalışıyor. Sistemi Çağlayan BEDAŞ'a da kurduk. Diğer illere de yayacağız" diye konuştu. Erkoç, yapılan yatırımın 12 ayda geri alındığını ifade ederek, hane halkı internet erişim maliyetini yüzde 66 oranında düşürdüğünü anlattı.
Ve Teknoloji
Kaynak%20Haber%20Ajansı
Tarih : 20.10.2008 09:10
Yukarı Dön
c.alkan Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör


Kayıt Tarihi: 25-Aralık-07
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 221
  Alıntı c.alkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22-Ekim-08 Saat 21:59


"15-16 katlı bir binanın altına ağ geçit koyuyoruz. Bunun arkasına da herhangi bir tedarikçiden geniş bant internet veriyoruz."

açıkçası pek bi değişiklik göremedim.. sistem aynı olacak zaten..
Yukarı Dön
enginkr Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 09-Ekim-09
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı enginkr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09-Ekim-09 Saat 19:21


evet bence de hikaye. sadece bu yöntemle şu kablosuz ağ yaygınlığı ve onun insan bünyesine ve canlılara olan ve görülemeyen zararını önlemede işe yarayabilir. onun dışında hızın artması geniş bantı sunan internet servis sağlayıcının sunduğu hıza bağlı.

bundan 10 yıl kadar önce telefon hattıyla 56k ile bağlandığımız dönemde bir bilgisayar dergisindeki makalede "internetin elektrik kabloları üzerinden sağlanabilirliği" nden bahsediliyordu. hızın 5 mrgabyte/saniye olacağı da söyleniyordu. acaba bu konuda ne gibi gelişmeler, merak ediyorum doğrusu.

japonya da net hızları 100 megabit/sn (yaklaşık 1,25 megabyte/snve yanılmıyorsam ücretsiz. ancak Türkiye de bir rant kapısı durumunda.

hayırlısı artık bu da böyle geçecek...
Yukarı Dön
Göktürk06 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 20-Ocak-10
Konum: Ankara
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 23
  Alıntı Göktürk06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20-Ocak-10 Saat 00:58


o kadar kaçak elektrik kullanan var elektrikin gücü düştümü binada bizim internet hızı nolcak buna çare ne elektrik sık sık kesilen bir ülkedeyiz bunlar nolcak vs vb sorunlar fikir mantık güzel ama altyapı yatırım çok fazla hemde şart seneler alır bence ama şu an için yatar bu iş :(
Göktürk
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.


Adsl | Turkcell Superonline | Digitürk izle